Opis
Nikolas je pogrebnik, kao što je bila i njegova majka Lone Hele, a i njen otac, Kristijan V. Naime, Nikolas je sedma generacija pogrebnika. Nevolja nastaje kad Nikolasa mrtvi počnu da zanimaju na jedan drugačiji način. U nastojanju da razume samog sebe i vlastite mračne strasti, on se vraća u prošlost i pretresa porodičnu istoriju.
Srećan kraj je roman o smrti i njenim raznim aspektima – o nekrofliji i asistiranom samoubistvu, o sujeverjima i kremaciji, o neupokojenicima i opsesivnokompulzivnom poremećaju, o teozofji i nacizmu. Maren Uthaug maestralno sprovodi čitaoca kroz kulturnu istoriju smrti, sa razornom uobraziljom i neumoljivom logikom koja preti da raznese stvarnost onakvu kakvu je podrazumevamo. Roman Srećan kraj duhovito ispituje granice čitaočevog saosećanja i dobrog ukusa. […] Kroz prizmu smrti Uthaug opisuje život iz nekih novih uglova u romanu koji će istovremeno zabaviti i provocirati čitaoca povestima o nizu likova koji hodaju po tankoj žici simpatije. To u svakoj generaciji gradi element napetosti, kada koliko-toliko normalna osoba bude namamljena u jazbinu pogrebnika da pruži svoj genetski materijal neprilagođenim potomcima ili da ih podiže i vaspitava.
Marije Luise Kelbi, Information
Maren Uthaug ne zazire od tabu tema. Porodična saga Srećan kraj tu ne predstavlja izuzetak: mračno, nesentimentalno ali i duhovito, ona sprovodi čitaoca kroz jedan od najvećih tabua našeg doba, a to je smrt.
Kristina Hamerum Rasmusen, Kulturmagasinet Fine Spind
Nekroflija, ubistvo iz samilosti, sujeverja i neupokojenici – to su samo neke od tema maštovite porodične sage iz pera Maren Uthaug. Odlazak na sahranu više nikad neće biti isti.
Line Hofgor, Litteratursiden